۷ عامل موفقیت یا عدم موفقیت وب سایت ها در طراحی

چند روش برای تولید محتوای وب سایت
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵
طراحی اپلیکیشن ، دنیایی فراتر از انتظار
مهر ۲, ۱۳۹۶

موفقیت یک وب سایت هدف اصلی آن سایت است. ما بعد از بازدید از یک وب سایت در مورد بازدید مجدد از ان به صورت مکرر یا چند باره یا اینکه دیگر از ان سایت بازدید نکنیم (اولین و اخرین بازدید) تصمیم گیری خواهیم کرد. برای هر فرد عواملی شخصی برای خوب و بد بودن وب سایت مطابق با سلیقه و نیاز هر فرد وجود دارد برای همین به صورت قطعی نمی توان در مورد خوب و بد بودن وب سایت نظر داد ولی براساس عوامل مشابه به این نتیجه رسیده ایم عواملی که بیشترین نفوذ در تصمیم گیری دارند بیان می کنیم.

۱- هدف /مهمترین عامل موفقیت یک وب سایت
هر وب سایت باید به صورت دقیق هدف خود را مشخص نماید.مدیران وبسایت ها و بلاگ ها باید درک قوی از انچه که می خواهند به مشتری خود القا کنند داشته باشند تا بتوانند برای رسیدن به ان هدف برنامه ریزی کنند که سایت را چگونه مدیریت کنند. بعضی از مدیران سایت ها را با عجله و بدون فکر در مورد هدف طراحی وبسایت خود را شروع می کنند و در دسته های مختلف به صورت مقطعی فعالیت میکنند که این عدم ثبات باعث عدم کسب موفقیت میشود.
هدف گذاری باید قبل از طراحی سایت باشد، طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که بتواند هدف شما را سریعتر محقق و به مخاطب القا کند.هر چه روانتر و سریعتر و هنرمندانه تر هدف را به مشتری القا کنید شانس بیشتری در کسب موفقیت خواهید داشت.

۲-وضوح راهی برای کسب موفقیت سایت
ممکن است وب سایت شما هدف مناسبی هم داشته باشد ، اما این هدف به روشنی برای بازید کننده قابل درک است؟ در برخی از وب سایت ها عواملی مثل عوامل گرافیکی و افکت های تصویری باعث ایجاد حاشیه و سردرگمی بازید کننده است و یا یک پیام که ارزش کافی برای بازید کننده ندارد بارها در قسمت های مختلف سایت تکرار می شود.
در طول طراحی سایت باید به صورت واضح هدف سایت به بازید کننده انتقال پیدا کند. و این وضوح در دسته های مختلف سایت می تواند متفاوت باشد مثلا وب سایت خدمات دهنده با توجه به خدماتی که ارائه می دهند باید توضیحات کامل و واضحی از فعالیت و روند کاری خود ارائه دهند.در برخی موارد وضوح از طریق ساده کردن سایت محقق می شود.

۳-قابلیت استفاده نیاز اولیه کاربران سایت
هر سایتی که می خواهید موفق باشد لازم است که مردم از ان استفاده نمایند سبک طراحی و ظاهر سایت هرگز نباید جایگزین قابلیت استفاده و کارایی سایت گردد.
سایت هایی که مشکل در قابلیت استفاده خود دارند همیشه سعی در نگه داشتند بازید کننده با عوامل مختلفی دارند با توجه به تعویض راحت سرویس دهنده بازید کننده با کمترین مشکل سایتی که قابلیت استفاده مناسب ندارد را ترک می کند.

۴- دسترس پذیری عاملی برای کسب موفقیت سایت
اغلب دسترس پذیری و قابلیت استفاده باهم معنا میشود ولی می توانیم انهارا دو عامل مجزا نیز بدانیم. محتوا را چگونه جستجو و به مخاطب ارائه شود و سایت با چه سیستم عامل ها ، مرورگرها، و یا دستگاهایی قابلیت کار داشته باشد را دسترس پذیری می گوییم. و نباید طراحی سایت به گونه ای باشد که مخاطب مجبور به استفاده از یک مرورگر و سیستم عامل خاص شود.
سایت های موفق و موثر سطح دسترس پذیری وسیعی دارند و به بازدید کننده حق انتخاب می دهد.

۵- تمرکز بر روی کاربر الویت طراحی سایت
کاربر یا بازید کننده هدف اصلی در یک سایت است باید تمرکز و هدف ما برای براورده کردن نیازهای بازید کننده باشد. در بعضی موارد در پروسه طراحی سایت هدف های صاحب سایت از نیازهای کاربر سبقت می گیرد و با هم همخوانی ندارد. برای طراحی سایت باید بدانیم کاربر چه چیزی می خواهد بعد ما چه می خواهیم از سایتمان بدست بیاوریم تا بیشترین استفاده را از سایت و رضایت کاربر را کسب کنیم نیاز های کاربر مقدم بر خواسته مدیر سایت است.

۶-جابجایی در محتوا یا ناوبری در سایت
امکان جابجایی در محتوا های سایت یا ناوبری در وب سایت یکی از عوامل مرتبط با دسترس پذیری و قابلیت استفاده است یکی از مهمترین عوامل برای رضایت کاربر میباشد.ما میخواهیم که کاربر به بیش از یک صفحه از سایت بازدید کند و بتوانیم سایر محتوهای مورد نیاز کاربر را به او ارائه دهیم کار طراحی ناوبری می باشد.
بیشتر سایت ها از روش های معمول ناوبری در سایت خود که اغلب بازید کننده ها با ان اشنا هستند استفاده میکنند مانند منوی اصلی ، ارائه لینک های صفحات ، امکان جستجو و غیره.

۷-ظاهر سایت
اخرین عامل در لسیت ظاهر سایت است اما این به معنی کم اهمیت بودن نیست . ظاهر سایت از عوامل اصلی تعیین کننده در موفقیت یک سایت است.سایت های موفق متناسب با نیازهای سایت ، دسترس پذیری ، اهداف و امکان کاربری اسان طراحی شود و بعد به ظاهر و تناسبات ان با خواسته مشتری بپردازد.
سایت زمانی موفق است که همیشه بروز باشد. طراحی سایت باید تکمیل کننده یک سایت باشد ، نه رغیب محتوای سایت. استفاده از روان شناسی و استفاده از تکنولوژی و تغییرات هر چند سال یک بار برای ارائه بهترین خدمات به کاربر در طراحی سایت یکی از عوامل موفقیت است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

پشتیبانی