تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در چیست؟
مهر ۳, ۱۳۹۶
منظور ما از صنعت محتوا چیست؟
مهر ۳, ۱۳۹۶

تا به حال به این فکر کردید پیامکی که برای هم ارسال میکنید ،عکسی که در فضای مجازی به اشتراک می‌گذراید ،یا متنی که در اینستاگرام می‌نویسید و یا حتی شعارهای تبلیغاتی (چه در حوزه تبلیغات محیطی
و چه در فضای دیجیتال مارکتینگ) یک محتوا محسوب می شود و دارای ویژگی های خاصی است ؟
در این مقاله کوتاه سعی داریم تا با مفهوم تولید محتوا چیست؟ آشنایی بیشتری پیدا کنیم سپس در قسمت های بعدی به بحث مختصری در خصوص شعارهای تبلیغاتی ،تولید محتوا در حوزه برند‌‌سازی و دیجیتال
مارکتینگ بپردازیم.
به همین منظور بهتر است ابتدا تعریفی علمی و قابل استناد از مفهوم محتوا را باهم مرور کنیم.
مرکز مطالعات و تحقیقات مشترک وابسته به اتحادیه اروپا به نقل از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی OECD مفهوم تولید محتوا چیست؟ را اینگونه خلاصه میکند:
“تولید محتوا مجموعه تمام فعالیت هایی است که منجر به تولید ،توزیع و نشر انواع محتوا از جمله صدا ، متن، موسیقی، ویدیو و سایر خدمات مرتبط با انتقال اطلاعات می شود.
با این توضیح مختصر متوجه می شویم محتواها امروزه از قدرت بالایی برخوردار هستند اما نکته اساسی در تولید و نشر آنها دانش لازم برای تشخیص چگونگی انتقال محتوا به مخاطب است پس یک محتوا پرداز موفق
به عوامل موثر در تولید محتوا توجه کافی دارد .

قدم به قدم تا تولید محتوا

همانطور که یک نقاش برای کشیدن طرح مورد نظر خود ابتدا خطوط اولیه را ترسیم میکند بعد به کشیدن طرح نهایی می پردازد تولیدکنندگان محتوا هم باید طرحواره‌هایی برای تولید محتوای مورد نظر در ذهن داشته باشند که اصطلاحا به آنها “ایده” میگوییم.

داشتن ایده مناسب اولین قدم در تولید محتوای مطلوب است همانطور که معروف ترین نقاشان دنیا آثاری مثل گل های آفتابگردان ، شام آخر ، گرنیکا و … را با همان خطوط در هم و بر هم اولیه به تصویر کشیدند و نهایتا تبدیل به چهره هایی مانند ونگوگ ، داوینچی و پیکاسو شدند داشتن “ایده ” خلاقانه هم جو‌‌پولیزی ، کریستینا هالوارسون و میشاییل باسکار را تبدیل به چهره های برتر حوزه تولید محتوا کرده است .
در کنار داشتن ایده مناسب به نکات مهم دیگری هم باید توجه داشت که از جمله آنها میتوان به نوشتن عنوان جذاب ، رعایت اصول نگارشی و شناخت خصوصیات جامعه هدف محتوای مد نظر اشاره کرد .

اگر نگاهی به لیست پرفروش ترین کتابها بیندازیم به راحتی درک میکنیم که اکثر مردم کتاب‌هایی را خریداری می کنند که عنوان جذاب تری دارند تولید محتوا نیز از این قاعده کلی پیروی میکند عنوان باید به قدری خلاقانه و جذاب باشد که مخاطب تا انتهای مطلب را بدون خستگی و با اشتیاق دنبال کند اصطلاحا “عنوان” حلقه اول زنجیره محتواست پس عنوان باید موجی ایجاد کند تا دست مخاطب از ابتدای مسیر تا انتهای آن در دست شما باشد .

بعد از عنوان ، تولید کننده محتوا باید به دو اصل مهم دیگر هم توجه کند اول اینکه محتوا نباید کپی باشد چرا که بدترین شیوه تولید محتوا کپی کردن و بهترین شیوه آن نوآوری است .دوم اینکه محتوا بهتر است حاوی مطالب معتبر باشد یک محتوا نویس موفق به اندازه کافی روی موضوع مورد نظر تسلط دارد و میتواند به شیوه ای ساده پیام مورد نظر را در حجمی مطلوب ارایه دهد.

اگر بخواهیم نگاهی جدی‌تر به محتوا بیندازیم،‌ باید مطلب «عصر محتوا – ایستگاهی جدید برای قطار توسعه» را بخوانیم.

آنجا توضیح داده شده که هر جا ظرفی هست مظروفی هم هست و به قول انگلیسی زبان‌ها، هرجا Container هست، داخل آن ٰContent هم وجود دارد.

با این دید، کسی که تلویزیون را می‌سازد،‌ بستر یا ظرف ساخته و کسی که برای تلویزیون فیلم می‌سازد، محتوا یا مظروف را تولید کرده است.

کسی که فیس بوک را تولید کرده، ظرف ساخته و کسی که در آن یک صفحه‌ تعریف و ایجاد می‌کند، برای آن ظرف یک مظروف (محتوا) تولید کرده است.

کسی که سازه‌ی بیلبورد را در کنار بزرگترین میدان شهر نصب می‌کند، ظرف ساخته و کسی که برای آن بیلبورد، یک تصویر دوبعدی یا یک حجم سه بعدی تبلیغاتی را طراحی و تولید می‌کند، محتوا ساخته است.

اما مستقل از تعریف دقیق محتوا، اجازه بدهید با کمی اغماض از دقت علمی، فکر خودمان را روی چند نمونه از متداول‌ترین محتواهای موجود متمرکز کنیم:

کتابی که منتشر می‌شود، نمونه‌ای از محتوا است.

فیلمی که ساخته می‌شود، نمونه‌ای از محتوا است.

پیامک تبلیغاتی که برای شما ارسال می‌شود، نمونه‌ای از محتوا است.

آلبوم موسیقی یک هنرمند که منتشر می‌شود شکل دیگری از محتوا است.

بروشوری که برای تبلیغ یک محصول منتشر می‌شود یا دفترچه راهنمای استفاده از یک محصول، نمونه‌ای از محتوا است.

عکسی که در اینستاگرام منتشر می‌کنیم، نمونه‌ای از محتوا است.

جمله‌ای که در توییتر توییت می‌شود، مطلبی که در فیس بوک منتشر می‌شود، بحثی که در وبلاگ یک نویسنده مطرح می‌شود، همه نمونه‌هایی از محتوا هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی