چگونه یک استراتژی تولید محتوا آماده کنیم؟

محتوای سایت خوب چه مشخصاتی دارد؟
مهر ۱۱, ۱۳۹۶
چگونه یک استراتژی تولید محتوا آماده کنیم؟
مهر ۱۱, ۱۳۹۶

قسمت اول

در دوران نه چندان دور، بازاریابان تنها زمانی اقدام به تولید محتوا می کردند که نیاز سازمانی آنها را مجبور به این کار می کرد، مثلا معرفی محصول یا خدمات جدید. اما بازاریابی درونگرا، از این روش تاریخ مصرف گذشته پیروی نمی کند!!!

در بازاریابی آنلاین شما نیاز دارید تا مخاطبان خود را با استفاده از مطالب مفید و به روز، جذب کنید، آموزش دهید و به مشتری تبدیل کنید. بازاریابی در عصر کنونی نیازمند تولید مداوم محتوای جدید، بلاگ نوشته ها، ویدئوها، کتابهای الکترونیک و …. می باشد. این محتوا از چندین منظر حائز اهمیت است: رنکینگ وب سایت را در موتورهای جستجو بهبود می بخشد، ترافیک جدید را به سمت وب سایت آنها هدایت می کند و مخاطبان قدیمی را مجددا به بازی می گیرد.

دو اشتباه بزرگ در تولید محتوا:
زمانی که انگیزه شما در تولید محتوا کم شود، دو خطر تولید محتوا برای وب سایت، بلاگ، شبکه های اجتماعی و … را تهدید می کند:

۱  تولید محتوا برای وبلاگ، وبسایت، شبکه های اجتماعی و … متوقف شود که با این اتفاق شما یک کانال مهم برای جذب مخاطب و مشتری بیشتر را مسدود کرده اید.
۲  تولید محتوای بدون هدف و بی کیفیت، بهترین روش برای اینست که مخاطبان فعلی خود را از دست بدهید. با تولید محتوایی که همراستا با محصولات و خدمات شما نیست و همچنین بدون در نظر گرفتن خواسته های مخاطبان آماده گردد، ریسک جذب مخاطبان اشتباه و همچنین از دست دادن مخاطبان هدفمند بالا می رود.
این راهنما به شما کمک می کند یک استراتژی تولید محتوا برای سازمان و شرکت خود ایجاد نمایید.

فصل اول: مخاطبان خود را بشناسید
شما به دنبال یک راهنمای عملی برای تولید محتوا هستید. لذا قبل از آنکه شروع به تولید محتوا نمایید باید مخاطبان خود را بشناسید و بدانید برای چه افرادی اقدام به تولید محتوا می کنید. برای رسیدن به این مهم شما باید تصویری از مخاطبان خود در نظر داشته باشید. بدانید مهمترین خواسته آنها چیست؟ شما چه کمکی در رفع مشکلات به آنها خواهید کرد؟ چگونه آنها را پیدا می کنید: در وبلاگ، در شبکه های اجتماعی، در ایمیل مشتریان و …. اینها سوالاتی است که به شما در رفتار شناسی مخاطبان کمک می کند.

برای رفتارشناسی مخاطبان، شاید مشتریان قدیمی شما یک جامعه آماری مطلوب باشند. شما احتمالا بانک اطلاعاتی از مشتریان قدیمی خود دارید که شامل نام، سن، شغل، موقعیت اجتماعی، نوع فعالیت تجاری و … آنها می باشد. برای مثال مشتریان یک بانک از یک سرمایه دار بزرگ تا یک شرکت کوچک چند نفره تا یک مادر خانه دار را شامل می شود. کارشناسان بازاریابی در بانک برای هر دسته از این مشتریان پروفایلی را آماده می کنند.

با توجه به این پروفایلها، شما می توانید مشکلات، خواسته ها، نیازهای هر دسته از مشتریانتان را مورد بررسی قرار دهید:

  • مشتریان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟
  • مشتری به چه چیزی احتیاج دارد؟
  • آنها در جستجوی چه اطلاعاتی می باشند؟

بررسی و آنالیز مسیری که مخاطبان را به مشتریان شما تبدیل می کند، اقدام ارزشمندی است که چشم اندازی درباره مشتریان و رفتار آنها در اختیار شما قرار می دهد. برای نتیجه بهتر و دقیقتر، می توانید از ابزار آمارگیری مانند Google Analytics استفاده نمایید. استفاده از این ابزار به شما کمک می کند تا بدانید جستجوی چه عباراتی مشتریان را به سمت شما هدایت می کند، چه مدت زمانی در وبسایت شما می مانند. کدام مطالب و یا خدمات و محصولات برای آنها جالب تر است و …

 

ادامه مقاله در قسمت دوم ارائه می شود…

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

پشتیبانی