منظور ما از صنعت محتوا چیست؟
مهر ۳, ۱۳۹۶
محتوای سایت خوب چه مشخصاتی دارد؟
مهر ۱۱, ۱۳۹۶

احتمالاً این جمله را بارها شنیده‌اید که «ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است». اساساً این جمله بیانگر ارزش و کارایی ارتباط تصویری (visual communication) است. حقیقت آن است که بیشترین دریافت ما از محیط پیرامونمان به‎وسیله قوه بینایی صورت می‌گیرد و مغز ما علاقه زیادی به تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌صورت تصویری دارد؛ بر همین اساس اگر اطلاع‌رسانی و انتقال پیام به کمک تصویر صورت پذیرد، اثرگذاری و مدت ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر خواهد بود. اینجاست که اینفوگرافیک‌ها به کمک ما می‌آیند.
اینفوگرافیک‌ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند که هدف آن‌ها ارائه سریع و ساده اطلاعات پیچیده است. به بیان ساده‌تر، اینفوگرافیک‌ها به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می‌کنند تا مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ای به تصویر درآوردند که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل‌فهم به مخاطب منتقل شود.

واژه‌شناسی

واژه اینفوگرافیک (infographic) کوتاه شده عبارت information graphic است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی «اطلاع‌نگاشت» را برای معادل فارسی آن برگزیده است. البته ممکن است عباراتی چون گرافیک اطلاع‌رسان، داده نما، اینفوگرافی، اینفوگراف و … در سایر رسانه‌ها دیده شود. دیداری‌سازی داده‌ها یا Data visualization از دیگر عباراتی است که اغلب در کنار اینفوگرافیک‌ها به‌کاربرده می‌شود. دیداری‌سازی داده‌ها در حقیقت به تصویر درآوردن داده‌ها و مقادیر اندازه‌گیری شده عددی با استفاده از نقشه‌ها، سلسله‌مراتب، شبکه‌ها سری‌های زمانی و انواع نمودارها است.

وقتی قرار است موضوعی را به صورت عمومی و علمی در کلاس درس یا هنگام ارائه پایان نامه مطرح کنید یا وقتی قرار است یک مطلب را به صورت شماتیک و تصویری مطرح کنید بهترین گزینه اینفوگرافیک است. دنیای بدون اینفوگراف دنیایی گیج و خسته کننده و خواهد بود. ارائه‌هایی شامل صفحات پی در پی متون سیاه و سفید و اعداد و ارقام بی روح. به طور سنتی برای اینکه یادمان بماند به ابعاد مختلف موضوع بپردازیم سرفصل‌ها و موارد مهم را در کاغذی می‌نویسیم و به تناسب در زمان مناسب به آنها اشاره می کنیم. اما این خطر وجود دارد که فراموشی و استرس کار را دشوار کند دراینجا هم اینفوگرافی راه گشا خواهد بود.

مخاطبان فضای مجازی اغلب فرصت زیادی برای خواندن متن های طولانی و بدون محتوا صرف نمی کنند بنابراین اگر می خواهید چند نکته را برای مخاطب به اختصار توضیح دهید اینفوگرافیک راهکار مناسبی است.
کمک به نمایش سریع، واضح و زیبای ایده‌های پیچیده و نشر اطلاعات و داده‌ها به صورت بصری و سهل‌الوصول از ویژگی های اصلی یک اینفوگرافی خوب است.

برای سهولت ارتباط با مخاطب روش اینفوگرافی ابداع شده است. این کلمه از دو جز اینفو و گراف تشکیل شده است، اینفو مخفف کلمه information به معنی اطلاعات است و graphic هم به معنی تصویر است، و اینفوگرافی یعنی ارائه اطلاعات یا اطلاع رسانی از طریق تصویر. در روش سنتی آنچه غالب است متن است اما در روش جدید تصویر غالب است.

در تعریف تکمیل‌تر از اینفوگرافی می‌توان گفت: اینفوگرافیک ‌ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان، نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند. این تصاویر در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌ها وجود دارد، استفاده می‌شوند. استفاده از گرافیک اطلاع رسان باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد. اینفوگراف‌ها در ارائه مختصر و مفید اطلاعات کاملا موثر هستند.

این نگاره‌ها در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌هاست، استفاده می‌شوند. مثل نقشه‌ها، علائم و تابلوها، پوسترهای آموزشی،سایت ها وروزنامه‌ها. درحال حاضر سایت ها و برنامه های زیادی برای ارائه اینفوگرافی غالب های آماده و متنوعی را به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد. اما برای تهیه اینفوگرافی علاوه بر استفاده از این امکانات نیاز به دانش، خلاصه نویسی و کمی ذوق هنری هست. از لحاظ تجربه می توان گفت که موفقیت اینفوگرافیک ها در برابر پست های عادی وبلاگ ها از اشتراک گذاری بیشتری برخوردار بوده است. این بدان معنی است که یک اینفوگرافیک زیبا و جامع می تواند جلب توجه بیشتری از کاربران را در پی داشته باشد. در حالی که هر کسی نمی تواند از همان ابتدا در ساخت و طراحی اینفوگرافیک ها مهارت و تجربه لازم را داشته باشد، ابزارها و وب سایت های مناسبی به کمک آمده تا شما را در ایجاد یک اینفوگرافیک جالب و دیدنی یاری رسانند.

انواع اینفوگرافیک
اینفوگرافیک ها بر اساس شیوه پیاده سازی به چهار دسته اصلی طبقه بندی می‌شوند:
ایستا (Static) کلیه اطلاعات در یک نگاه بصورت یک تصویر واحد نمایش داده می‎شوند.
پویا (Dynamic) اطلاعات در یک توالی خطی بصورت متحرک و انیمیشن ارائه می‎شوند.
تعاملی (Interactive) اطلاعات معمولا در بستر وب و بنابر انتخاب کاربر به نمایش در می‎آید.
فیزیکی (Physical) اطلاعات در قالب یک حجم یا ماکت سه‎بعدی نشان داده می‎شود.

کاربردهای اینفوگرافیک
استفاده از اینفوگرافیک‌ها باعث می‌شود تا مخاطبان حجم قابل توجهی از داده‌ها و اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی در قالب یک تصویر دریافت کند و آن را تا مدت‌ها در خاطر بسپارد. از اینفوگرافیک ها می‌توان در حوزه‌های گوناگونی بهره برد. استفاده از اینفوگرافیک‌ها به عنوان ابزارهای رهگیری، رزومه یا سوابق افراد، گزارش‌ها و کاربرگ‌ها، خبر و اطلاع‌رسانی، تبلیغات، معرفی و ارائه، یادگیری و آموزش تنها بخشی از کاربردهای آن‌ها است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

پشتیبانی